Nadwaga i otyłość w Polsce – jak się jej pozbyć?

Coraz większe grono osób ma problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Według Światowej Organizacji Zdrowia, w Polsce nadwaga i otyłość jest bolączką nawet 55% populacji. Najgorsze jest jednak to, że wraz z każdym kolejnym rokiem, liczba osób z nieprawidłową masą ciała – zwiększa się (średnio o kilka punktów procentowych). Czy można zahamować ten proces?

Ingerować w postępującą nadwagę próbują politycy, którzy poprzez ustawy i rozporządzenia pragną wpłynąć na skalę problemu. Najlepszym przykładem tego typu działań jest ograniczenie dostępu do niezdrowej żywności w szkołach czy prace nad dodatkowym podatkiem od fast-foodów. Nie mniej jednak, wpływ tego typu działań jest minimalny. Polacy nadal tyją w zastraszającym tempie.

Dlaczego zapominamy o własnej sylwetce?
Dlaczego tak wielu Polaków nie dba o siebie i ignoruje nadwagę? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo trudna. Wszak, przyczyn nadmiernej masy ciała może być naprawdę dużo. Zwykle jednak jest to efekt pewnej wygody.

Polacy chętnie sięgają po wysoko przetworzoną żywność. Co więcej, stale ograniczają poziom aktywności fizycznej. Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że liczba osób z nadwagą bezustannie wzrasta.

Co możesz zrobić, aby schudnąć?
Przede wszystkim, na samym początku istotne jest zrozumienie problemu. Kiedy poznamy możliwe konsekwencje dla zdrowia, łatwiej będzie nam zmotywować się do działania. A jak powszechnie wiadomo – kluczem do sukcesu jest odpowiednia motywacja.

Idąc dalej, musisz przygotować:

 • odpowiedni jadłospis (dietę redukcyjną)
 • plan treningowy (harmonogram aktywności fizycznej)
 • suplementy diety (naturalne uzupełnienie jadłospisu)

Skuteczna dieta redukcyjna – o czym musisz pamiętać?
Nikogo nie trzeba przekonywać, że podstawą odchudzania jest zmiana nawyków żywieniowych. Wbrew pozorom, nie wystarczy tylko mniej jeść. Kluczowe jest także wdrożenie innych, istotnych zasad, takich jak chociażby:

 1. Zasada regularności
  Posiłki powinny być konsumowane o stałych porach.
 2. Zasada zróżnicowanego bilansu
  Każdy posiłek musi być zbilansowany pod kątem pory dnia i poziomu aktywności.
 3. Zasada pory kolacji
  Ostatni posiłek powinien być konsumowany najpóźniej na trzy godziny przed snem.
 4. Zasada 90-10
  90% czasu powinniśmy wykazywać radykalne podejście do diety, 10% to czas wolny w którym możemy jeść, co dusza zapragnie (podział dotyczy pełnych dni).

Przestrzegając powyższe zasady, powinniśmy zastanowić się również nad tym co jemy. Otóż w marketach coraz częściej serwowane są niezdrowe, modyfikowane produkty, których jakość pozostawia wiele do życzenia. Z całą pewnością, lepszym miejscem na zaopatrzenie się w żywność są lokalne ryneczki i targowiska.

Trening odchudzający – jak powinna wyglądać aktywność fizyczna w czasie dnia?
Proces spalania tkanki tłuszczowej zachodzi wówczas, gdy wydatek energetyczny organizmu przewyższa ilość dostarczanego materiału (pożywienia) w ciągu dnia. Oznacza to, że aby schudnąć, nie tylko musimy zmniejszyć ilość dostarczanego pożywienia, ale także zadbać o prawidłowy poziom aktywności fizycznej.

Co ważne, w każdym przypadku – poziom aktywności fizycznej powinien wyglądać inaczej. Musimy dostosować go do: predyspozycji naszego organizmu, ilości tkanki tłuszczowej oraz zadowalającego tempa redukcji.

Jeśli chodzi o samą formę treningową, to tutaj istnieje bardzo duże pole do manewru. Wszak, tak naprawdę każda aktywność ogólnorozwojowa może okazać się skutecznym sposobem na pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Wystarczy jedynie zadbać o to, aby była dostatecznie intensywna i długa (minimum 45 minut).

Suplementacja – czyli dlaczego warto korzystać z suplementów diet przy redukcji?
Stosowanie środków wspomagających odchudzanie jest jednym z opcjonalnych, ale naprawdę istotnych elementów odchudzania. Dlaczego? Otóż, efektywność odchudzania bardzo często stoi na niskim poziomie. Zwiększyć możemy ją poprzez stosowanie naturalnych preparatów o działaniu:

 • ograniczającym wchłanianie węglowodanów i tłuszczów
 • ograniczającym apetyt
 • przyśpieszającym trawienie

Co istotne, skuteczność tego typu środków zdaje się stać na coraz to wyższym poziomie.

Dodaj komentarz